Wygrać – jak to łatwo powiedzieć…

fot. Cichomski - fotografia sportowa i nie tylko

Po trzech wyjazdach piłkarze Zawiszy wracają na własne boisko i w środę (8 września) podejmą Błękitnych Stargard. Rywale zaliczają się do czołówki tegorocznych rozgrywek III ligi.

Klub ze Stargardu przez osiem ostatnich sezonów występował w II lidze. Poprzednią kampanię Błękitni zakończyli jednak na przedostatnim miejscu w tabeli tuż za Olimpią Grudziądz i musieli pogodzić się ze spadkiem.

Występy w III lidze rozpoczęli podobnie jak grudziądzanie. Wygrali dwa pierwsze mecze – z Polonią Środa Wielkopolska 2:1 na wyjeździe i u siebie 1:0 z KP Starogard Gdański. Potem przyszła zadyszka. Błękitni zremisowali 0:0 w Gniewinie ze Stolemem i przegrali u siebie 0:2 ze Świtem Skolwin-Szczecin. Do Bydgoszczy przyjadą jednak po dwóch kolejnych zwycięstwach na własnym boisku z Kluczevią 2:0 i 3:2 z Bałtykiem Gdynia. Zespół ze Stargardu zajmuje w tabeli piątą pozycję.

Zawisza Bydgoszcz przystąpi do środowego meczu po serii trzech wyjazdowych spotkań bez porażki. Niebiesko-czarni zremisowali po 1:1 w Kołobrzegu i Przodkowie oraz wygrali 2:0 mecz z rezerwami Pogoni w Szczecinie. Trener Piotr Kołc podkreśla, że „jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I zapowiada: „szanujemy Błękitnych, którzy uzbierali już 13 punktów, ale my gramy o pierwsze zwycięstwo u siebie”. Przypomnijmy, że Zawisza przegrał do tej pory mecze rozegrane na stadionie przy Gdańskiej 163 – w pierwszej kolejce 0:2 z Jarotą Jarocin i w trzeciej kolejce 0:2 z Olimpią.

Oba kluby nie miały okazji rywalizować ze sobą o ligowe punkty. Przeciwko Błękitnym grali za to piłkarze Zawiszy:

  • Maciej Koziara w barwach Gryfa Wejherowo zaliczył trzy występy i nawet strzelił Błękitnym bramkę. 22 sierpnia 2018 roku w doliczonym czasie gry ustalił wynik meczu na 2:0 dla gospodarzy. Co ciekawe, wszedł na boisko w 85. minucie tamtego spotkania.
  • Piotr Okuniewicz zagrał z Błękitnymi w dwóch meczach – raz jako piłkarz GKS Tychy (19 września 2015 r, 58 minut, wygrana 1:0 na wyjeździe), a raz ROW Rybnik (26 sierpnia 2018 r., 26 minut, remis 1:1 na wyjeździe).
  • Tomasz Prejs rywalizował z zespołem ze Stargardu trzy razy w ekipie Stali Mielec (w 2015 i 2016 roku, wygrana, remis i porażka, w sumie 124 minuty) i raz jako piłkarz Kotwicy Kołobrzeg (22 kwietnia 2017 roku, 45 minut, porażka 0:2 na wyjeździe) .
  • Korneliusz Sochań grał w meczach z Błękitnymi dwa mecze dla Kotwicy (w sezonie 2015/16 porażka na wyjeździe i zwycięstwo u siebie, w sumie 108 minut) i jeden dla Olimpii Elbląg (18 listopada 2018 roku, 90 minut, 1:1 na wyjeździe).
  • Tomasz Żyliński wystąpił przeciwko drużynie ze Stargardu w barwach Stali Stalowa Wola (18 sierpnia 2018 roku, 90 minut, porażka 0:1 na wyjeździe).
  • W rozgrywkach III ligi dziesięć lat temu w meczu Gryf Słupsk-Błękitni w zespole gospodarzy zagrał 90 minut Jakub Witucki (31 sierpnia 2011 roku, 1:0).

W obecnej ekipie Błękitnych nie ma żadnego zawodnika, który grałby przeciwko Zawiszy Bydgoszcz w oficjalnych meczach.

Warto zwrócić uwagę, że z ośmiu bramek strzelonych do tej pory przez drużynę ze Stargardu, połowę z nich zdobył Adrian Kwiatkowski. 23-letni napastnik ma bogate doświadczenie z drugoligowych boisk, na których spędził mimo młodego wieku aż 8 612 minut. Grał w Błękitnych, Gwardii Koszalin, Olimpii Grudziądz i Bytovii Bytów i w ciągu czterech sezonów strzelił łącznie 11 goli.

Początek środowego spotkania zaplanowano na godz. 17.00.

 

kj, zawiszastats.pl