Rywal patrzy w górę tabeli

Najbliższy przeciwnik piłkarzy Zawiszy to prawdziwy debiutant na tym szczeblu rozgrywek w tym wieku. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i klub z Gniewina pokazał już, że potrafi wygrywać z faworytami. Sobotni (16 października) mecz ze Stolemem w Bydgoszczy rozpocznie się o godz. 17.00.

Stolem Gniewino w czerwcu wygrał pomorską IV ligę i pierwszy raz w XXI wieku zameldował się tak wysoko w rozgrywkach piłkarskich. Krótko po powstaniu w 1993 roku Stolem grał dwa sezony w III lidze w 1996/98. Teraz, jak na beniaminka, drużyna z Kaszub spisuje się całkiem nieźle. Inauguracyjne zwycięstwo u siebie z GKS Przodkowo z perspektywy czasu i miejsca rywala w tabeli nie robi już takiego wrażenia, ale wygrana w drugiej kolejce na wyjeździe z rezerwami Pogoni Szczecin 3:2 musi budzić szacunek.

Zespół z Gniewina po 12. kolejkach ma na koncie 18 punktów i śmiało patrzy w górę tabeli. Prezentując w mediach społecznościowych tabelę klub dodał komentarz: „Po zwycięstwie nad Bałtykiem Gdynia zajmujemy dziewiąte miejsce z małą stratą do miejsca piątego”.

Debiutant dobrze prezentuje się w spotkaniach wyjazdowych. Poza wspomnianą wygraną w Szczecinie pokonał w Koszalinie 3:0 miejscowy Bałtyk oraz zremisował w Starogardzie Gdańskim i w Stargardzie z… Kluczevią. Ten ostatni remis jest o tyle zaskakujący, że uzyskany ze zdecydowanie najsłabszym zespołem w lidze.

Zawisza Bydgoszcz zmierzy się ze Stolemem po raz pierwszy w historii. Na tym etapie sezonu można się już pokusić o porównania występów obu zespołów z tymi samymi rywalami. W pojedynkach wyjazdowych Stolem przegrał tylko raz, ale za to jak – dostał lanie 1:5 od Elany w czwartej kolejce. Niebiesko-czarni poradzili sobie znacznie lepiej z rywalem zza miedzy i zremisowali 2:2 na gorącym terenie w Toruniu.

Oba zespoły podejmowały też na własnych obiektach Pogoń Nowe Skalmierzyce i Polonię Środa Wielkopolska. O ile Zawisza wygrał z tymi rywalami odpowiednio 4:1 i 1:0, o tyle Stolem oba mecze przegrał – 2:4 z Pogonią i 1:4 z Polonią. Z kolei z Błękitnym Stargard niebiesko-czarni przegrali 1:4, a drużyna z Gniewina zremisowała 0:0.

W obecnych rozgrywkach Stolem zdobył 20 goli. Aż 13 z nich strzeliła para napastników: 29-letni Kamil Patelczyk (7) i 25-letni Mateusz Dampc (6). Bramka tego drugiego przesądziła o ostatnim zwycięstwie z Bałtykiem Gdynia i dała snajperowi miejsce w jedenastce kolejki tygodnika „Piłka nożna” obok… Kamila Żylskiego z Zawiszy Bydgoszcz.

Bydgoszczanie notują w ostatnich kolejkach niezwykle dobrą passę. Są niepokonani od 8 września. W tym czasie wygrali trzy razy wygrali i dwa spotkania zremisowali.

Oficjalny bukmacher klubu BETFAN faworyta sobotniego spotkania upatruje właśnie w Zawiszy Bydgoszcz. Za wygraną gospodarzy kurs wynosi 1,75 (stan na piątek, 15 października, godz. 9.00). Zwycięstwo gości wycenia na 3,5, a remis aż na 4,10.

Wygrana przydałaby się niebiesko-czarnym, gdyż tracą do Stolemu zaledwie dwa punkty i w przypadku zwycięstwa na pewno awansowaliby o jedną pozycję, a inkasując w sobotę trzy oczka mogliby myśleć o zakończeniu rundy jesiennej w górnej połowie tabeli.

kj, zawiszastats.pl