Teraz Sokół Kleczew. Dobry przeciwnik na przełamanie

W drugiej kolejce trzecioligowych rozgrywek Zawisza Bydgoszcz zagra na wyjeździe z Sokołem Kleczew. Obie drużyny swoje pierwsze mecze przegrały.

Niebiesko-czarni w minioną sobotę (7 sierpnia) ulegli Jarocie Jarocin na własnym boisku 0:2.  – W skrócie bym powiedział, byliśmy gorsi o te dwie bramki – powiedział po meczu trener Piotr Kołc. Zupełnie inaczej ułożył się mecz Sokoła, który grał w pierwszej kolejce w Gdyni z Bałtykiem. Zespół Mariusza Bekasa objął w 33. minucie prowadzenie po strzale Miłosza Matuszewskiego, 20-letniego napastnika pozyskanego z Wisły Sandomierz, ale wychowanka KKS Kalisz. W drugiej połowie gospodarze doprowadzili do wyrównania, a w trzeciej doliczonej minucie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Sokół Kleczew należy do bardzo doświadczonych zespołów w III lidze. Ten sezon jest już jedenastym z kolei na tym szczeblu rozgrywek. W ostatniej kampanii zespół z okolic Konina rywalizował wiosną w grupie spadkowej. Zgromadził w sumie 57 punktów i zajął 10 miejsce w tabeli. W całym sezonie wygrał 17 spotkań, 11 przegrał i sześć zremisował.

Warto odnotować, że w wielkopolskim pucharze Polski Sokół Kleczew dotarł do ćwierćfinału i dopiero wtedy uległ Polonii Środa Wielkopolska 0:2, która wygrała rozgrywki regionalne i zagra na szczeblu centralnym. Zawisza podejmie Polonię w 11 kolejce (2 października).

Zawisza Bydgoszcz grał już w tym roku z Sokołem Kleczew. 3 lutego drużyna Piotra Kołca, która szykowała się do boju o awans do III ligi, przegrała na wyjeździe 1:3. Prowadzenie w tym meczu objęli miejscowi w 12. minucie. Wyrównał osiem minut później Tomasz Żyliński. Na kwadrans przed końcem spotkania bramkę dla Sokoła z rzutu karnego strzelił Stanisław Wędzelewski. Urodzony w Bydgoszczy zawodnik wrócił w lipcu na Gdańską 163 i teraz reprezentuje niebiesko-czarne barwy.

Strategia budowy zespołu Sokoła jest podobna do tej, którą realizuje z powodzeniem Zawisza. Opiera swoja kadrę na wychowankach lub zawodnikach wyszkolonych w drużynach wielkopolskich.  „Przez całą dekadę Sokół wyrobił sobie markę solidnego, dobrze poukładanego zespołu, do którego chętnie przechodzą wyróżniający się zawodnicy z regionu konińskiego i całej Wielkopolski. Pasmo największych sukcesów Sokoła przypadające na lata 2010-2015 nie było dziełem przypadku, ale skrupulatnie i z konsekwencją budowanej polityki transferowej” – chwali się na Facebooku klub we wpisie pod tytułem „Transferowy powrót do korzeni”. Co ciekawe, i Zawisza, i Sokół mogą pochwalić się kluczowymi piłkarzami reprezentacji Polski. Niebiesko-czarny Jacek Góralski wybitnym występem i golem ze Słowenią 19 października 2019 roku dał biało-czerwonym zwycięstwo w meczu eliminacji Euro 2020, w finałach których nie mógł wystąpić z powodu kontuzji.

Z kolei wychowankiem Sokoła Kleczew jest Jan Bednarek. Obrońca angielskiego Southampton F.C. i naszej drużyny narodowej został właśnie ojcem, o czym rodzice poinformowali w mediach społecznościowych.

Sobotni (14 sierpnia) mecz będzie zatem dla Zawiszy ciężkim pojedynkiem. Ale, jak zauważył w swojej pomeczowej analizie po pierwszej kolejce bloger Mikołaj Głuszkowski z Zawisza1946.pl: „III liga to nie będzie spacerek”. Autor zauważa, że w drużynie niebiesko-czarnych zadebiutowało aż siedmiu piłkarzy, a „przerwa letnia jest krótka i nie da się zgrać zespołu w cztery tygodnie”. – Piłka to sport zespołowy. Drużyna zmontowana w lipcu nie będzie miała łatwego startu przeciwko Jarocie, który ma zespół grający ze sobą od lat – pisze Głuszkowski.

Podobnie trudny pojedynek czeka bydgoszczan w Kleczewie. – Początek tego sezonu zapowiada się ciężko, ale tym bardziej późniejsze zwycięstwa będą miały smak – kończy swój artykuł Głuszkowski.

 

Zestaw par 2. kolejki:

Sobota (14 sierpnia)         

Unia Janikowo – Jarota Jarocin, godz. 17:00

Sokół Kleczew – Zawisza Bydgoszcz, godz. 17:00

Olimpia Grudziądz – Bałtyk Gdynia, godz. 16:00

Kotwica Kołobrzeg – Kluczevia Stargard, godz. 17:00

GKS Przodkowo – Świt Skolwin (Szczecin), godz. 15:00

Błękitni Stargard – KP Starogard Gdański, godz. 13:00

Elana Toruń – Polonia Środa Wielkopolska, godz. 17:00

Pogoń Nowe Skalmierzyce – Bałtyk Koszalin,  godz. 12:00

Niedziela (15 sierpnia)

Pogoń II Szczecin – Stolem Gniewino, godz. 11:00

 

kj