Zaczynamy. Rycerski bój na otwarcie III ligi

W pierwszej kolejce III ligi (gr. 2) Zawisza Bydgoszcz podejmie w sobotę (7 sierpnia) na własnym stadionie Jarotę Jarocin. Początek spotkania o godz. 19.46.

Legenda o rycerzu Jarocie głosi, że to od jego imienia pochodzi nazwa miasta, które powstało w miejscu bitwy z Tatarami polskiego oddziału dowodzonego  przez szlachetnie urodzonego Jana z Kalisza. O ile otrzymanie praw miejskich przez Jarocin datuje się na XIII wiek, czyli wcześniej niż Bydgoszcz, o tyle JKS Jarota jest od ponad pół wieku młodszy od Zawiszy. Klub założono w 1998 roku.

Historia drużyny piłkarskiej z Jarocina pokazuje jednak, że jest to zespół, który od lat reprezentuje stabilny poziom. Od lat nie spada poniżej poziomu rozgrywek III ligi. W ostatnich sezonach drużyna z Jarocina bije się jednak o miejsca w dolnych rejonach tabeli.

Wydaje się zatem, że Jarota jest idealnym przeciwnikiem dla bydgoszczan na inaugurację rozgrywek III ligi. Zawisza jest przecież beniaminkiem, który zaledwie pięć lat temu pod odrodzeniu rozpoczął marsz na piłkarskie salony od B klasy. Starcie ze średniakiem, który reprezentuje rzetelne piłkarskie rzemiosło pokaże na jakim etapie jest drużyna budowana przez trenera Piotra Kołca. Dla Zawiszy bowiem sezon zaczął się tak naprawdę już po ostatnim meczu z Pogonią Mogilno, który dał upragniony awans. Sztab szkoleniowy i władze klubu wykonały ogromną pracę, by skompletować zespół zdolny bić na poziomie trzecioligowym. Pozyskano piłkarzy z doświadczeniem, ale na tyle perspektywicznych, by drużyna mogła się rozwijać (więcej o transferach i kadrze zespołu pisaliśmy na portalu).  Mikołaj Głuszkowski z Zawisza1946.pl faworyta sobotniego meczu upatruje z niebiesko-czarnych. W swojej przedsezonowej analizie przypomina, że „Jarota stanął kiedyś Zawiszy na drodze w barażach o III ligę w 2004 roku, dwukrotnie z nami wygrywając. W II lidze zachodniej w latach 2008-2010 Zawisza grał z Jarotą trzykrotnie w Bydgoszczy i trzy razy wygrywał te starcia (2:1; 2;1; 3:0). Teraz trzeba podtrzymać tą dobrą tradycję”.

Budowa silnego zespołu i stabilnego klubu to również sponsorzy. I na tym polu prace przedsezonowe zakończyły się sukcesem. Udało się pozyskać nowych partnerów. Oficjalnym bukmacherem klubu został BETFAN i jest to pierwszy taki przypadek w trzeciej lidze. Za ewentualny awans do II ligi ustalono kurs 10:1 co plasuje Zawiszę na szóstym miejscu w stawce trzecioligowców grupy 2. Większe szanse bukmacher daje Kotwicy Kołobrzeg, Olimpii Grudziądz, Świtowi Skolwin, Polonii Środa Wlkp i Błękitnym Stargard. Możliwości Jaroty BETFAN wycenia na 55:1.

W sobotę spodziewać się możemy zatem ciekawego widowiska na stadionie przy ul. Gdańskiej 163. Co ciekawe, w kadrach obu zespołów znajdują się królowie strzelców z poprzedniego sezonu. 32-letni snajper Krzysztof Bartoszak zdobył dla Jaroty 29 goli w 31 występach na trzecioligowych boiskach. Z kolei Kamil Żylski strzelił aż 30 bramek dla Zawiszy w rozgrywkach IV ligi

Początek sobotniego spotkania zaplanowano na godz. 19:46.

W Internecie (zawiszabydgoszcz.abilet.pl) trwa sprzedaż biletów, które kosztują:

– ulgowy na trybunę A i B – 6 zł

– normalny na trybunę B – 20 zł

– normalny na trybunę A – 30 zł

– strefa VIP (trybuna A) – 50 zł

– ograniczona pula biletów darmowych dla dzieci do lat 4 (tylko w kasie)

Wejściówki będzie można nabyć też w kasach przed stadionem – w dniu meczu od godz. 16.00. Bilety w sprzedaży internetowej dostępne są do piątku 6 sierpnia do godz. 23:59.

Na spotkanie obowiązuje limit miejsc przeznaczonych dla widzów (999).

kj