Do Bydgoszczy przyjeżdżają rezerwy lidera Ekstraklasy

fot. Łukasz Gełda

Piłkarze Zawiszy podejmą w sobotę (9 kwietnia) na własnym stadionie drugi zespół Pogoni Szczecin. Początek meczu zaplanowano na godz. 17.00.

W pierwszej rundzie rozgrywek III ligi (gr. 2) niebiesko-czarni sprawili w Szczecinie niespodziankę i pokonali gospodarzy 2:0. Bramki w spotkaniu rozegranym 5 września 2021 roku strzelili Piotr Okuniewicz i Mateusz Oczkowski. Był to trzeci wyjazd z rzędu bydgoskich piłkarzy. Wcześniej zremisowali po 1:1 w Kołobrzegu i Przodkowie.

Klub ze Szczecina bardzo dobrze spisuje się w tym sezonie. Pierwsza drużyna jest w tej chwili liderem Ekstraklasy, a rezerwy nie przegrały ośmiu kolejnych spotkań, a do tego mają na koncie serię sześciu zwycięstw. Wiosną pokonali na wyjeździe Stolem Gniewino 5:0 i Kluczevię 1:0, a na własnym boisku odprawili Świt Skolwin 2:0 i w ubiegłym tygodniu (2 kwietnia) Bałtyk Gdynia 4:0. Ostatni raz szczecinianie schodzili z boiska pokonani 23 października 2021 roku, kiedy to w Toruniu Elana sprawiła im lanie 5:0.

Drugi zespół Pogoni ma na koncie 36 punktów i zajmuje szóstą lokatę w tabeli. Szczecinianie wygrali 10 pojedynków, sześć zremisowali i tyle samo przegrali. Mają też korzystny bilans pojedynków wyjazdowych: cztery zwycięstwa i cztery remisy przy trzech porażkach. Zespół ze Szczecina należy również do czołówki bramkostrzelnych zespołów w lidze. Do tej pory Pogoń II strzeliła 40 goli i ustępuje w tej statystyce tylko Kotwicy i Olimpii Grudziądz. Co ciekawe, na listę strzelców wpisało się aż 21 piłkarzy, jednak dwóch zdecydowanie się wyróżnia. 23-letni napastnik Aron Stasiak i 21-letni pomocnik Błażej Starzycki trafiali do siatki rywali po pięć razy. Zadziwiająco skuteczna pod bramką rywali jest defensywa szczecinian. Potencjalni obrońcy zdobyli 12 bramek dla swojego zespołu, tyle samo co napastnicy. Gdyby nie wpadka w Toruniu, równie dobrze blok obronny wyglądałby pod kątem straconych goli.

Zawisza przystąpi do spotkania z Pogonią II podbudowany ciężko wypracowanym zwycięstwem z GKS Przodkowo. Bohaterem meczu był Kamil Żylski, który zdobył 50. gola w niebiesko-czarnych barwach. Wiosną napastnik Zawiszy ma już na koncie trzy trafienia w pucharze i trzy w lidze. Bramka z Przodkowem była jego 10. ligową w tym sezonie. Jak sam mówi, przed rozgrywkami zakładał, że strzeli co najmniej 15. goli w III lidze.

W kadrze bydgoszczan jest jeden zawodnik z przeszłością w Pogoni Szczecin. 22-letni obecnie Oskar Fürst zadebiutował w rezerwach portowców 15 czerwca 2017 roku w drugiej połowie meczu z Vinetą Wolin. W sumie wychowanek Zawiszy spędził na boiskach trzeciej ligi w granatowo-bordowej koszulce 1426 minut. W 28 meczach zdobył dwa gole.

Zawisza po ostatnim meczu ma na koncie 29 punktów. Po wycofaniu się Elany Toruń za dwa tygodnie zainkasuje trzy oczka za walkower i może być już prawie pewien utrzymania. Najlepszy snajper niebiesko-czarnych w rozmowie z zawiszabydgoszcz.pl podkreślił jednak, że drużyna patrzy w górę tabeli i chce zająć jak najwyższe miejsce rozgrywkach.

kj