[Raport] Przygotowanie motoryczne

Piłkarze pierwszego zespołu Zawiszy Bydgoszcz mają za sobą okres intensywnych treningów. Nad przygotowaniem motorycznym zespołu kolejny rok czuwa Michał Puchała – trener przygotowania motorycznego, którego poprosiliśmy o podsumowanie przygotowań.

Lato to krótki i intensywny okres, który kierunkuje formę zespołu na rundę jesienną. Pierwszy tydzień przygotowań to przede wszystkim adaptacja zawodników do wytężonej pracy naznaczona testami motorycznymi i biochemicznymi. Kolejne cztery tygodnie jakie przepracowała drużyna to czas kształtowania potencjału fizycznego. Dzięki wysokiemu poziomowi możliwości tlenowych wypracowanych zimą i rundą wiosenną, skupiliśmy się głównie na systemach beztlenowych (glikolitycznym i fosfagenowym). Praca w systemie interwałowym i zwiększonej objętości była sporym wyzwaniem dla piłkarzy, ale niezbędna z dwóch powodów. Pierwszym z nich było zwiększenie możliwości pracy w pojemnościach beztlenowych i transferowania w kierunku mocy. Drugim powodem była możliwość adaptacji nowych zawodników do wymogów treningowych Zawiszy Bydgoszcz. W aspekcie pracy siłowej obraliśmy sprawdzone dwa kierunki – prewencji i rozwoju siły dynamicznej. Ważnym ogniwem przygotowania zespołu jest współpraca z diagnostą biochemicznym Marcinem Gandykiem, który poprzez obszerną analizę badań krwi znajduje deficyty i dysfunkcje zawodników oraz nakreśla indywidualną drogę celem ich eliminacji. Działając dwufazowo – bodźcem treningowym i wsparciem biochemicznym staramy się maksymalnie zabezpieczyć i wykorzystać potencjał Zawiszy na zbliżający się wielkimi krokami ligowy start.

Michał Puchała – Trener przygotowania motorycznego
Koordynator przygotowania motorycznego w akademii BVB im. Łukasza Piszczka/ Akademii Rekordu Bielsko – Biała/ III ligowych klubów: Rekord Bielsko – Biała/ Zawisza Bydgoszcz/ LKS Goczałkowice – Zdrój.
Współwłaściciel Pszczyńskiego Centrum Treningu Rehabilitacyjnego w Pszczynie.
Trener przygotowania indywidualnego zawodników szczebla centralnego w kraju i zagranicą.
W przeszłości razem z trenerem Piotrem Kołcem w sztabie zespołu Ekstraklasy – Podbeskidzia Bielsko – Biała.
Trener edukator przy Śląskim Związku Piłki Nożnej.