Maciej Megger dyrektorem ds. rozwoju i szkolenia

Maciej w przeszłości prowadził m.in. drużyny Lecha Poznań (U19 CLJ), Chojniczanki Chojnice (rezerwy) czy też ostatnio Rakowa Częstochowa! Aby poznać bliżej nowego dyrektora, porozmawialiśmy z nim na kilka ważnych tematów! Zapraszamy do lektury:

Opowiedz nam o swojej karierze zawodowej.

Swoja karierę trenerską rozpocząłem w 2011r. z grupami młodzieżowymi rocznika U-9 i U-11 Robertsfors IK (Szwecja), gdzie jako grający trener nabywałem podstawowych umiejętności trenerskich. Miałem to szczęście, że klub dał mi taką szansę i ukierunkował dalszą ścieżkę rozwoju zawodowego. W kolejnych latach kontynuowałem pracę trenerską od podstaw z najmłodszymi grupami w Akademii Piłkarskiej Piotr Reiss. Pod okiem Trenera Koordynatora, Mikołaja Tarczyńskiego. W tym samym czasie, dostałem możliwość przyglądania się pracy w Akademii Lecha Poznań, gdzie podczas półrocznego stażu mogłem uczestniczyć i przyglądać się pracy Trenerów. W 2015 dołączyłem do sztabu Trenera Wojtka Tomaszewskiego (obecnie dyrektora Warty Poznań) i Marcina Kardeli (KKS Lech Poznań) oraz w późniejszym okresie Trenera Krzysztofa Kołodzieja, gdzie z zespołem U-19 CLJ dwukrotnie wygraliśmy rozgrywki awansując do półfinałów mistrzostw Polski. Wprowadziliśmy na poziom seniorski wychowanków Akademii, a obecnie zawodników stanowiących o sile pierwszej drużyny KKS Lech Poznań: Jakub Moder, Kamil Jóźwiak, Robert Gumny, Tymoteusz Puchacz, Serafin Szota, Michał Skóraś, Marek Mróz, Łukasz Norkowski, Paweł Tomczyk Marcin Grabowski, Jakub Zagórski, Mateusz Skrzypczak, Maciej Spychała, Mateusz Spychała, Paweł Tupaj, Dawid Kurminowski.

W 2018 podjąłem się samodzielnej pracy obejmując zespół Rezerw MKS Chojniczanka. W tym samym roku otrzymałem propozycję od Dyrektora Marka Śledzia, aby dołączyć do sztabu trenerskiego w II -zespole Akademii RKS Raków Częstochowa i wprowadzać wychowanków do pierwszego zespołu. Podczas niespełna 3 letniej pracy na zapleczu Ekstraklasowego klubu, a wcześniej I- lidze, wraz z Trenerem Tomaszem Kuźmą wprowadziliśmy do piłki seniorskiej na poziom centralny takich zawodników jak: Mateusz Kaczmarek, Oskar Krzyżak, Kacper Trelowski, Jakub Bator, Franciszek Wróblewski.

Jak trafiłeś do Zawiszy?

Ze względów osobistych musiałem podjąć decyzję o rezygnacji z pracy w RKS Raków Częstochowa i wrócić w rodzinne strony. W tym okresie otrzymałem telefon od Prezesa Krzysztofa Bess z propozycją współpracy. Podczas pierwszego spotkania przedstawił mi swoją wizję funkcjonowania i rozwoju klubu, która pokrywała się z moją dotychczasową pracą, a mianowicie szkolenia i opierania pierwszego zespołu o wychowanków. Była to dla mnie bardzo istotna kwestia z uwagi na wcześniejsze doświadczenie w pracy z młodzieżą. Zawisza jest dużą marką w środowisku piłkarskim, klubem z tradycjami, więc takim klubom się po prostu nie odmawia.

Miałem świadomość, że klub jest na etapie odbudowy, dlatego jeszcze bardziej mnie to motywuje aby dołożyć wszelkich starań i powrócić na szczebel centralny mając silny fundament oparty na wychowankach. Zarówno jako trener w RKS Raków Częstochowa i jako zawodnik doświadczyłem podobnej sytuacji, będąc zawodnikiem MKS Chojniczanka podejmowałem się trudnych zadań odbudowania struktur klubowych. Energia, zaangażowanie Prezesa i Zarządu, były kluczowe w podjęciu mojej decyzji.

Jakie plany stawiasz przed sobą i klubem na początek?

Podstawowymi celami jako Dyrektor ds. rozwoju trenerów i zawodników jest usystematyzowanie pracy szkoleniowej w młodzieżowych strukturach klubu. Przy współpracy trenera I- zespołu, oraz sztabu szkoleniowego wprowadzanie młodych zawodników do piłki seniorskiej. Opieranie kadry o jak największą ilość wychowanków, którzy będą silnie identyfikować z klubem i jego DNA, czego świetnym przykładem jest obecnie reprezentant Polski Jacek Góralski.

Chcę by kadra szkoleniowa stanowiła silne zaplecze naszego szkolenia. Zespoły młodzieżowe rywalizowały w najsilniejszych rozgrywkach CLJ, dzięki czemu będziemy mogli weryfikować naszych zawodników z najmocniejszymi zespołami w Polsce a tym samym poziom umiejętności i gotowość do gry w pierwszym zespole. Priorytet jaki stawia przede mną zarząd to głównie usystematyzowanie pracy z drużynami młodzieżowymi i ich rozwój.