Trzeba wrócić na zwycięską ścieżkę

W 30. kolejce IV ligi Zawisza Bydgoszcz zagra z Chemikiem Bydgoszcz na stadionie przy ul. Glinki. Początek meczu o godz. 12.00 w Boże Ciało.

To już 16. derby Bydgoszczy pomiędzy Zawiszą i Chemikiem. W historii dotychczasowych spotkań między tymi zespołami jest remis. Obie drużyny wygrały po sześć meczów, a trzy razy nie udało się wyłonić zwycięzcy. Co ciekawe, aż pięć z sześciu wygranych Zawisza odniósł na wyjeździe.

Niebiesko-czarni prezentują się też znacznie lepiej w ostatnich rywalizacjach z Chemikiem. Po awansie do IV ligi na stadionie przy ul. Glinki, 11 września 2019 roku Zawisza rozbił ówczesnego spadkowicza z III ligi aż 4:0. Kilka miesięcy później w meczu Okręgowego Pucharu Polski znowu gospodarze musieli uznać wyższość drużyny z ul. Gdańskiej 163. 7 marca 2020 roku Zawisza zaaplikował rywalom aż pięć goli, tracąc dwa. Na listę strzelców dwa razy wpisał się Korneliusz Sochań, po golu dołożyli Artur Cielasiński i Krzysztof Urtnowski, a raz piłka do siatki Chemika wpadła po strzale samobójczym.

Potem oba zespoły grały jeszcze ze sobą w lidze na stadionie przy Gdańskiej. Na inaugurację obecnego sezonu był remis 2:2, a 24 kwietnia 2021 roku zespół Zawiszy już pod wodzą Piotra Kołca wygrał 3:1 i  była to pierwsza w historii wygrana z Chemikiem u siebie.

Do czwartkowego spotkania niebiesko-czarni przystępują z pozycji lidera rozgrywek i przewagą aż pięciu punktów nad Chemikiem. Do tego zespół z Glinek rozegrał już dwa mecze więcej i do zakończenia sezonu pozostały mu już tylko trzy. W ostatniej kolejce Chemik zremisował z Pogonią w Mogilnie 1:1 i praktycznie stracił szanse w walce o awans do III ligi.

Wszystko to stawia Zawiszę w roli faworyta spotkania, ale pamiętać należy, że derby rządzą się swoimi prawami, a zespół ma na koncie bolesną porażkę we Włocławku z Włocłavią, która zmniejszyła stratę w tabeli do czterech punktów i jest teraz na fali, bo choć pauzowała w ostatniej kolejce, to w miniony czwartek (27 maja) pewnie awansowała do finału Okręgowego Pucharu Polski, pokonując u siebie BKS Bydgoszcz 2:0.

Meczem z Chemikiem niebiesko-czarni muszą zatem udowodnić, że zasługują na awans do III ligi. Powrót na zwycięską ścieżkę pozwoli Zawiszy utrzymać przewagę w tabeli i z optymizmem przygotowywać się do decydującej fazy rozgrywek i ostatnich spotkań ze Sportisem Łochowo, Liderem Włocławek, Kujawianką Izbica Kujawska i Pogonią Mogilno.

Zestaw par 30. kolejki IV ligi (grupa mistrzowska)    

Sportis Łochowo – Pogoń Mogilno, 2 czerwca, godz. 17:30

Chemik Bydgoszcz – Zawisza Bydgoszcz, 3 czerwca, godz. 12:00

Lider Włocławek – Włocłavia Włocławek, 3 czerwca, 17:00

Żródło: zawiszastats.pl