Zawisza wraca do elity szkolenia młodzieży

Jubileuszowy rok 75-lecia Zawisza Bydgoszcz kończy kolejnym sukcesem na polu szkolenia młodzieży. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o przyznaniu klubowej Akademii srebrnego certyfikatu.

PZPN ogłosił w środę (22 grudnia), że zakończył rekrutację do trzeciego cyklu programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. Certyfikaty otrzymało 216 szkółek (37 złotych, 85 srebrnych oraz 94 brązowe gwiazdki).

W tym elitarnym gronie znalazła się również Akademia Zawiszy Bydgoszcz, która otrzymała srebrną gwiazdkę. – Jesteśmy szczęśliwi – mówi Maciej Megger, dyrektor ds. rozwoju i szkolenia Zawiszy. – Gratuluję wszystkim trenerom, dziękuję za ogrom włożonej pracy i zaangażowanie w cały proces certyfikacji.

Nad jakością formalnej obsługi całego przedsięwzięcia pieczę z ramienia klubu sprawuje trener Łukasz Wiśniewski, który na co dzień opiekuje się zespołem rocznika 2006.

To kolejny sukces klubu, który obchodził w tym roku 75-lecie istnienia, a pięć lat temu praktycznie od zera zaczynał odbudowę. W tym czasie udało się odtworzyć drabinkę szkoleniową. Na początku grudnia czterej nastoletni wychowankowie (Kacper Nowak, Alan Serwach, Norbert Gaczkowski i Olgierd Bondara) podpisali profesjonalne kontrakty. – Mamy w Akademii ponad 300 wychowanków. Wy zostaliście wyróżnieni – serdecznie gratulował przy tej okazji młodym zawodnikom Maciej Megger, który swoją funkcję objął na początku roku i zapowiadał wtedy m.in., że „chce, by zespoły młodzieżowe rywalizowały w najsilniejszych rozgrywkach CLJ, dzięki czemu będzie można weryfikować zawodników z najmocniejszymi zespołami w Polsce, a tym samym poziom umiejętności i gotowość do gry w pierwszym zespole”.

Juniorzy spełnili tę zapowiedź w listopadzie, awansując do Centralnej Ligi Juniorów U17 po pełnych emocji zwycięskich meczach barażowych z Gedanią Gdańsk.

– Warto też podkreślić, że wszystkie roczniki Zawiszy rywalizują na najwyższym szczeblu rozgrywek wojewódzkich – mówi Megger.

Jednym z etapów wprowadzania nowej filozofii pracy z młodzieżą było też lipcowe zgrupowanie, na które pojechało do ośrodka Mistral Sport w Gniewinie blisko 200 piłkarzy od żaka do juniora. Trenowali tam pod czujnym okiem kilkunastoosobowego sztabu szkoleniowego. Głównym celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie, w jak najlepszych warunkach, zespołów do rozgrywek oraz zaadoptowanie młodych zawodników do pracy w technologii jakiej funkcjonują zespoły młodzieżowe.

Jubileuszowy rok zapisał się również w kronikach awansem zespołu seniorów do III ligi. Przed kampanią wiosenną Zawisza zajmuje 10. miejsce z dorobkiem 23 punktów. Niebiesko-czarni rozpoczną przygotowania do sezonu 10 stycznia 2022 roku. Rozegrają dziewięć gier kontrolnych. Na ligowe boiska wrócą 12 marca.

 

Główny Sponsor Drużyn Młodzieżowych: